Krinovas VD avslutar sitt uppdrag
Styrelsen och VD för Krinovas verksamhet, Ulrika Hasselgren, har beslutat att avsluta sitt samarbete. Bakgrunden är att man har olika syn på hur verksamheten bäst ska ledas.
Efter en öppen och respektfull dialog har både styrelsen och VD konstaterat att det är svårt att förena de olika perspektiven på ett sätt som ger den tydlighet och riktning som organisationen behöver. Parterna är därför överens om att detta är den bästa lösningen för verksamheten som helhet.
– Båda parter konstaterar att det är gott att skiljas åt. Det blev en kort och lärorik sejour för mig i den kommunala miljön, med många nya goda relationer. Jag ser nu fram emot att återgå till det privata näringslivet, säger Ulrika Hasselgren.
Styrelsen kommer inom kort att utse en t.f. VD och därefter inleda processen med att rekrytera en permanent efterträdare. Fram till och med ny t.f VD är på plats är styrelseordförande Jonas Haak juridiskt ansvarig för bolaget.
– Jag vill från styrelsen tacka Ulrika för sina fina insatser under sin tid som VD och önska henne varmt lycka till i framtiden, säger Jonas Haak, styrelseordförande i Krinova.
Krinova fortsätter sitt arbete med fokus på innovation, utvecklig och hållbara samarbeten i nära dialog med medarbetare och partners.

