Sommarlunch, samverkan och solsken i regnet
Jag kommer precis från Krinovas årliga sommarlunch – en uppskattad tradition för våra företag, partners, ägare och vänner i nätverket. Planen var att samlas ute i solen, men regnet ville annat. Istället möttes vi på Torget mitt i huset, vårt gamla stridsvagnsgarage, som den här gången fick vara värd för sommarens lunch.
Vi inledde med bubbel från Must Energy och smaksatta popcorn från Popp, produkter från två av bolagen i Krinovas START-program. Därefter följde tipsrunda genom huset, god lunch och dessert. Och där, mitt i regnet, delade vi inte bara mat och skratt, utan också värdefulla samtal om företagsutveckling, samverkan och hållbar tillväxt.
Ett varmt tack till alla som deltog och till mina kollegor, som med engagemang och precision gjorde dagen möjlig. Trots regnet kändes sommaren nära. Och kanske är det just detta som speglar Krinova allra bäst – vi skapar plats för möten, innovation och relationer, oavsett väder.
Sommaren ger chans till vila och reflektion. Samtidigt spirar idéerna om hur vi kan växla upp, stärka vårt stöd till entreprenörer och driva utveckling i samverkan med fler aktörer, både lokalt och nationellt.
Vi vill bidra till ett näringsliv som lyfter – tillsammans med er.
Så låt det gärna regna, men låt inget tynga de vingar vi behöver för att ta nästa kliv.
Glad sommar önskar vi på Krinova!
Ulrika Hasselgren
Vd, Krinova Incubator & Science Park